مطالب جدید

نگاهی به پیشینه باشگاه فوتبال استقلال تهران

تاریخچه کامل باشگاه استقلال تهران

Untitled 416 300x225 نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران

 دوچرخه‌سواران (۱۳۴۰-۱۳۲۴)

در روز ۲ مهر ۱۳۲۴، چهار جوان نظامی به نام‌های میرزایی، نواب، خشایار و جانان‌پور در خیابان فردوسی تهران باشگاه دوچرخه‌سواران را بنیان نهادند.پس از چند ماه قرار شد که در کنار تیم دوچرخه سواری یک تیم فوتبال نیز با همان اسم شروع به کار کند. پس از آن دوچرخه سواران رسماً اعلام موجودیت نمود و در همین بین، چند تن از بازیکنان سرشناس تیم فوتبال نادر از جمله مهندس جاویدان به تیم فوتبال دوچرخه سواران پیوستند و نام این تیم در هیات فوتبال استان تهران ثبت گردید.
در ابتدا باشگاه تنها در رشته دوچرخه سواری فعالیت می‌کرد اما پس از مدتی در رشته‌های والیبال، بسکتبال، وزنه برداری، کشتی، پینگ پنگ، شنا و فوتبال نیز فعالیت خود را آغاز کرد.پس از چهار سال از تشکیل تیم فوتبال دوچرخه سواران پرویز خسروانی در سال ۱۳۲۸ امتیاز باشگاه دوچرخه سواران را خرید و نام آن را با تصویب هیئت مدیره ی باشگاه به تاج تغییر داد. طبق مدارک موجود تاریخ تغییر نام باشگاه، اول اسفندماه سال ۱۳۲۸ هجری شمسی می‌باشد.تاج، رایکوف و قهرمانی آسیا (۱۳۵۷-۱۳۴۰)
زدراکو رایکوف پرافتخارترین مربی خارجی تاریخ استقلال است.وی در روزهای اول حضورش در استقلال این تیم را به قهرمانی آسیا رساند.رایکوف ۲ بار در سالهای ۴۹ و ۵۳ استقلال را قهرمان لیگ کرد و در سالهای ۵۰ و ۵۱ این تیم را در رقابت‌های باشگاهی تهران به قهرمانی رساند. همچنین ۲ مقام قهرمانی در جام میلز یک سومی در آسیا و چند جام دیگر داخلی از افتخارات وی در استقلال است.

دوران لیگ برتر
اولین دوره در این سال استقلال تا هفته پایانی در صدر جدول بود و تنها به یک مساوی در شهر انزلی و مقابل ملوان بندرانزلی نیاز داشت تا به قهرمانی برسد.اما با شکست در آن دیدار و هم زمان پیروزی تیم پرسپولیس تهران در ورزشگاه آزادی، تیم استقلال با تفاوت یک امتیاز و با ۴۸ امتیاز به مقام نایب قهرمانی بسنده نمود.

دومین دوره
در این دوره تیم استقلال تهران با مربی‌گری رولند کخ آلمانی به مقام نازل نهمی اکتفا کرد. بر خلاف ادوار گذشته بازی‌های استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه تختی تهران که در شرق تهران است انجام می‌شد. همچنین در این دوره تغییراتی در کادر فنی و مدیریتی باشگاه صورت گرفت.

سومین دوره
در این دوره از مسابقات لیگ برتر که همزمان با آغاز مربی‌گری امیر قلعه نویی در استقلال بود استقلال تا هفته‌های پایانی در کورس قهرمانی قرار داشت اما در نهایت این تیم پاس بود که توانست قهرمانی را اذان خود کند و استقلال با ۵۱ امتیاز دوم شد.در این دوره از مسابقات استقلال با ۳ باخت همراه با تیم قهرمان یعنی پاس کمترین باخت را داشت.

چهارمین دوره
در این دوره از رقابت‌ها استقلال تهران همچون دوره گذشته تا هفته‌های پایانی در کورس قهرمانی قرار داشت، اما در نهایت این تیم فولاد خوزستان بود که توانست به مقام قهرمانی برسد و استقلال تهران با ۵۸ امتیاز و با تفاضل گل کمتر نسبت به تیم ذوب آهن اصفهان به مقام سوم رسید.در این دوره از مسابقات استقلال با زدن ۵۱ گل زده بهترین خط حمله را داشت و رضا عنایتی با زدن ۲۰ گل به آقای گلی رقابت‌ها دست یافت.همچنین استقلال با تنها ۴ باخت همراه تیم قهرمان یعنی فولاد رکورد کمترین باخت را در بین تیمهای لیگ از آن خود نمود.

پنجمین دوره
در این دوره استقلال به اولین قهرمانی خود در لیگ برتر با مربی‌گری امیر قلعه‌نویی دست یافت.در این دوره از رقابت‌ها تیم پاس رقیب استقلال تا هفته‌های پایانی در رسیدن به قهرمانی بود.اما عاقبت تیم استقلال با ۵۹ امتیاز و با پیروزی ۴ بر ۱ مقابل برق شیراز در بازی پایانی و در حضور ۱۲۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی به قهرمانی این دوره از رقابت‌ها رسید.در این دوره رضا عنایتی با زدن ۲۱ گل ضمن آقایی گلی رکوردار بیشتر گل زده در لیگ ایران شد. وحید طالب‌لو با مهار ۳ پنالتی بهترین پنالتی گیر و خط دفاعی استقلال به خوردن ۱۷ گل بهترین خط دفاعی لیگ شد.همچنین تیم استقلال همراه با تیم پاس با بردن ۱۶ بازی بیشترین برد را در این دوره از مسابقات داشتند و مجتبی جباری نیز به عنوان بهترین بازیکن لیگ انتخاب گردید.

ششمین دوره
در این دوره از مسابقات که صمد مرفاوی مربی‌گری استقلال را بر عهده داشت، استقلال مانند ادوار گذشته در کورس قهرمانی قرار داشت.اما این تیم سایپا بود که در نهایت توانست با مربی‌گری علی دایی بر سایر رفبا پیشی گرفته و به مقام قهرمانی برسد.تیم استقلال نیز در این دوره از رقابت‌ها به مقام چهارمی رسید.

هفتمین دوره
در هفتمین دوره از این رقابت‌ها تیم استقلال با نتایج بسیار بدی روبرو گشت و به مقام پایین سیزدهمی رسید.در این رقابت‌ها مربی‌گری استقلال تا نیمه فصل بر عهده ناصر حجازی و بعد از آن بر عهده فیروز کریمی بود.

هشتمین دوره
تیم استقلال این دوره از لیگ را بسیار بد شروع کرد و حتی رتبه استقلال در هفته ششم در جدول رده‌بندی تا ۱۶ام هم رسیده بود. اما بعد از هفته ششم، تیم استقلال یک سیر صعودی پیدا کرد و توانست به صدر جدول برسد و رقابتی سخت با تیم ذوب آهن برای قهرمانی آغاز کند، اما در اواسط نیم فصل دوم و بعد از دربی ۶۶ام تهران تیم استقلال افت کرد و در هفته ۳۰ام لیگ از صدر جدول یک پله پایین آمد، اما استقلال در بازی هفته پایانی لیگ با توجه به باخت ذوب آهن و برتری در برابر تیم پیام در مشهد و تفاضل گل بهتر نسبت به ذوب آهن قهرمان این دوره از لیگ شد.در این دوره از مسابقات خط حمله استقلال با ثبت رکورد ۷۰ گل زده بهترین خط حمله تاریخ ادوار لیگ برتر، خط دفاع استقلال با کمترین گل خورده، یعنی ۳۴ گل بهترین خط دفاع لیگ هشتم و همچنین آرش برهانی با زدن ۲۱ گل، آقای گل فصل ۱۳۸۷ جام خلیج فارس شدند.

اشگاه فوتبال استقلال تهران هم‌اکنون در لیگ برتر ایران بازی می‌کند، استقلال با دو قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا (جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۷۰ و جام باشگاه‌های آسیا ۹۱-۱۹۹۰) و دو نایب قهرمانی (جام باشگاه‌های آسیا ۹۲-۱۹۹۱ و جام باشگاه‌های آسیا ۹۹-۱۹۹۸) و دو مقام سومی (جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۷۱ و جام باشگاه‌های آسیا ۲۰۰۲)، پُرافتخارترین باشگاه فوتبال ایران در رقابت‌های آسیایی و دومین باشگاه پرافتخار تاریخ قاره آسیا محسوب می‌شود.

استقلال همچنین با هفت قهرمانی در بالاترین دسته فوتبال ایران، لیگ منطقه‌ای ایران یک بار، جام تخت جمشید یک بار، لیگ قدس یک بار، جام آزادگان ۲ بار و لیگ برتر ۲بار، دومین تیم پرافتخار در لیگ ایران و با ۶ قهرمانی و ۳ نایب قهرمانی، پرافتخارترین تیم در جام حذفی ایران است.

رقیب سنتی این باشگاه، “پرسپولیس” است. این دو باشگاه پرطرفدارترین و پرافتخارترین تیم‌های فوتبال ایران و برگزارکنندهٔ شهرآورد تهران هستند. فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال این باشگاه را پس از الهلال عربستان و یوکوهاما مارینوس ژاپن، سومین باشگاه برتر فوتبال آسیا در قرن بیستم اعلام کرده‌است. همچنین این فدراسیون، باشگاه فوتبال استقلال را با ۵۹۳ امتیاز در رتبه ۲۸۰ مین باشگاه جهان در طی ۱۰ سال گذشته قرار داد که بر این اساس بعد از باشگاه سپاهان که در رده ۲۳۷ جهان قرار دارد، تیم استقلال تهران دومین باشگاه فوتبال برتر ایرانی در طی ۱۰ سال اخیر می‌باشد.
همچنین این باشگاه در مجموع امتیازات تیم‌ها در تاریخ لیگ برتر، در رتبه نخست قرار دارد و در مجموع تمام ادوار لیگ برتر ایران صاحب بیشترین گل زده و بیشترین برد می‌باشد.

تاریخچه

دوچرخه سواران

106871 663 نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران
نشان پیشین باشگاه تاج

در سال ۱۳۲۳ تعدادی از دوچرخه‌سواران باسابقه و دارای عناوین قهرمانی در کشور تصمیم گرفتند با ایجاد مرکزی برای گردهمایی‌های دوستانه، پایه‌های یک تشکل صنفی را برپا کنند. باشگاه دوچرخه سواران در ۴ مهر ۱۳۲۳ توسط چند جوان نظامی و دانشجوی دوچرخه‌سواری در تهران تاسیس شد و در ابتدا فقط به دوچرخه‌سواری اختصاص داشت. اما بعدا رشته‌های دیگر از جمله فوتبال نیز به به فعالیت‌های باشگاه اضافه شدند و این درحالی بود که علی دانایی‌فرد باشگاه فوتبال نور را هدایت می‌کرد که بعد از شکست تیم فوتبال کارگر آبادان، مورد توجه دوچرخه‌سواران قرار گرفت و با مذاکرات قرار بر آن شد تا از آن پس تیم نور تحت عنوان تیم فوتبال دوچرخه سواران فعالیت کند.
تیم فوتبال دوچرخه‌سواران از ابتدا با لباس آبی رنگ در مسابقات حاضر و در میان تیم‌های شاهین، سرباز و دارایی در رقابت‌های اصلی فوتبال ایران بازی می‌کرد”. اولین بازی رسمی تیم دوچرخه سواران در ۱۵ اسفند ۱۳۲۸ و در برابر تیم شاهین و در حضور بیش از ۲۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه امجدیه برگزار شد، که در آن دیدار تیم دوچرخه سواران توانست با نتیجه ۱-۰ پیروز شود.

تاج

106873 500 نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران
تیم قدیمی تاج منصور پور حیدری دومین نفر نشسته از چپ

در سال ۱۳۲۸ پرویز خسروانی امتیاز باشگاه دوچرخه‌سواران را در اختیار گرفت و نام آن بعد از بحث و رای‌گیری بین اعضای هیات مدیره به «باشگاه فوتبال تاج» تغییر و به ثبت رسید. مدیر باشگاه، سروان پرویز شیخان بود. حضور افرادی نظیر اسدالله علم، نخست وزیر وقت در هئیت مدیره باعث شد تا بودجه قابل توجهی در اختیار باشگاه قرار گیرد.

استقلال

پس از انقلاب ۱۳۵۷ با مشورت برخی از بازیکنان قدیمی باشگاه (ازجمله منصور پورحیدری کردنوری و جلالی) نام تاج به استقلال، تغییر پیدا کرد.هرچند زمزمه هائی مبنی بر باز گرداتدت اسم قیلی این تیم به گوش میزسد ولی اکثر هوتاداران قدیمی باشگاه این تیم را به نام تاج می
شناسند.

نام، نماد و رنگ

باشگاه در سال ۱۳۲۴ با نام دوچرخه‌سواران بنیانگذاری شد.
پس از ثبت باشگاه به نام پرویز خسروانی و علی عبدالهی نوروزی، نام باشگاه با تصویب هیئت مدیره در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۲۸ به تاج تغییر یافت.
پس از وقوع انقلاب، باشگاه استقلال نام نهاده شد. رنگ لباس استقلال از آغاز، آبی بوده‌است و رنگ آبی یکی از نمادهای این باشگاه به شمار می‌رود و از این رو آبی‌پوشان یکی از لقب‌های باشگاه‌است.

هواداران و هماوردان

در فصل ۹۹-۱۹۹۸ جام باشگاه‌های آسیا و در بازی، استقلال و جوبیلو ایواتا ژاپن که در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شد، با حضور ۱۲۰ هزار نفر، پرتماشاچی‌ترین بازی تاریخ جام باشگاه‌های آسیا بوده‌است.
همچنین در بازی پایانی پنجمین دوره لیگ برتر و در مقابل برق شیراز که به پیروزی ۴ بر ۱ استقلال و قهرمانی این تیم منجر شد، تعداد ۱۱۰ هزار نفر از هواداران استقلال برای دیدن قهرمانی تیم محبوبشان به ورزشگاه آمدند که پرتماشاچی ترین بازی تاریخ لیگ برتر ایران بوده‌است. البته لازم به ذکر است که طرفداران استقلال تهران در استان خوزستان نسبت به شهرهای دیگر حتی پایتخت بسیار بیشتر هستند و بسیاری از مردم شهر اهواز را به شهر استقلال تشبیه می‌کنند.

شهرآورد تهران

106872 151 نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران
 نمایی از هواداران استقلال در ورزشگاه آزادی در جریان ۶۹امین شهرآورد تهران، ۲۳ مهر ۱۳۸۹

بازی میان استقلال و پرسپولیس، دو باشگاه پرهوادار و پرافتخار ایران، مهم‌ترین مسابقهٔ باشگاهی فوتبال در ایران است. نخستین بازی دو تیم در روز ۱۶ فروردین ۱۳۴۷، نخستین بازی رسمی پرسپولیس بود که با نتیجهٔ بدون گل پایان یافت.
فردای آن روز، روزنامه کیهان ورزشی (مهمترین روزنامه ورزشی آن زمان) روی جلد خود هیچ چیز از بازی ننوشت و تیتری از فوتبال دخترها داشت.
بر خلاف گذشته، امروزه این بازی همواره با حساسیت بالا و تماشاگران زیاد همراه‌است و برگزاری آن بازتاب‌های زیادی در ایران دارد.
معمولاً این بازی را حدود ۱۰۰٬۰۰۰ نفر در ورزشگاه آزادی تهران تماشا می‌کنند.
این شهرآورد گاهی به خشونت میان بازیکنان، و درگیری میان هواداران می‌انجامد و هولیگان‌ها به ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس‌ها آسیب می‌زنند.
مجله ورلدساکر در شماره ژوئیه ۲۰۰۸ خود، فهرستی از ۵۰ شهرآورد دنیا منتشر کرد؛ و شهرآورد تهران را در رتبه ۱ام آسیا و ۲۲وم جهان قرار داد.

سپاهان اصفهان

از سال ۱۳۵۰ دو باشگاه استقلال و سپاهان دیدارهای متعددی در قالب مسابقات لیگ، حذفی و دوستانه با یک‌دیگر برگزار کرده‌اند. رقابت این دو تیم از دیرباز جذاب و دیدنی بوده و در حال حاضر این دیدار در لیگ برتر برای هر دوتیم و هواداران آن‌ها از جذابیتی خاص و حساسیت بالایی برخوردار است که این دیدار از مسابقات مهم هر فصل این دو تیم به شمار می‌رود.

ورزشگاه و دارایی‌ها

استقلال هم‌اکنون برای بازی‌های خانگی خود ورزشگاه آزادی را اجاره می‌کند. این باشگاه پیش از ساخته شدن ورزشگاه آزادی تهران، در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی کنونی) به میدان می‌رفت. استقلال در پی بازسازی چمن ورزشگاه آزادی، در فصل ۸۲-۸۱ بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه تختی برگزار کرد.
در روز ۱۶ تیر ۱۳۸۷، کلنگ کمپ اختصاصی باشگاه استقلال در پارک ارم تهران به زمین خورد. علی فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل آن زمان استقلال اعلام کرد که ارزش این کمپ ۷۰ میلیارد تومان است.
باشگاه استقلال در تیر ۱۳۸۸، با پرداخت ۲ میلیارد تومان مالک ۱٪ از سهام بانک تات شد، این کار در آغاز با استقبال کارشناسان روبرو شد و اقدامی جهت سودآوری آینده باشگاه دانسته‌شد.
در پایان سال ۱۳۸۸، استقلال به دلیل اختلاف‌های مدیریتی سهمش را با ۱۸٪ سود واگذار کرد.

بازیکنان جام جهانی

جام جهانی ۱۹۷۸ 22px Flag of Argentina %28alternative%29.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران

 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران ایرج دانائی‌فرد
 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران حسن روشن
 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران حسن نظری
 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران آندرانیک اسکندریان
 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران ناصر حجازی
 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران نصرالله عبداللهی
جام جهانی ۱۹۹۸ 22px Flag of France.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران

 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران علیرضا منصوریان
 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران جواد زرینچه
 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران مهدی پاشازاده
 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران پرویز برومند
 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران سیروس دین محمدی
جام جهانی ۲۰۰۶ 22px Flag of Germany.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران

 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران وحید طالب‌لو
 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران رضا عنایتی
 • 22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران امیرحسین صادقی

 

کاپیتان‌ها

# نام دوران بازی در
استقلال
دوران کاپیتانی شماره
پیراهن
25px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران ناصر حجازی ۱
25px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران جعفر مختاری‏‏‌فر ۱۰
25px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران شاهین بیانی
25px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران امیر قلعه نویی ۱۹۸۸-۱۹۹۷ ۱۹۹۳-۱۹۹۷ ۸
25px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران جواد زرینچه ۱۹۸۶-۲۰۰۲ ۱۹۹۷-۲۰۰۲ ۲
25px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران محمود فکری ۱۹۹۳-۲۰۰۷ ۲۰۰۲-۲۰۰۷ ۶
25px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران علی‌رضا منصوریان ۱۹۹۵-۱۹۹۷
۲۰۰۳-۲۰۰۸
۲۰۰۷-۲۰۰۸ ۱۰
25px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران فرهاد مجیدی ۱۹۹۷-۱۹۹۹
۲۰۰۷-۲۰۱۱
۲۰۰۸-۲۰۱۱ ۷
25px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران مهدی امیرآبادی ۲۰۰۴- ۲۰۱۲ ۲۰۱۱- ۲۰۱۲ ۳

 

مدیران

مدیر دوران مدیریت
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران پرویز خسروانی
۱۳۲۴-۱۳۴۰
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران پرویز شیخان
۱۳۴۰- ۱۳۵۷
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران علی عبدالهی نوروزی
۱۳۵۷-۱۳۶۰
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران کاظم اولیایی
۱۳۶۷ – ۱۳۷۵
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران علی فتح‌الله‌زاده
از ۱۳۷۵ – اردیبهشت ۱۳۸۲
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران حسین قریب
خرداد ۱۳۸۲ – تیر ۱۳۸۴
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران کاظم اولیایی
تیر ۱۳۸۴ – بهمن ۱۳۸۴
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران حسین قریب
بهمن ۱۳۸۴ – مهر ۱۳۸۵
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران مقداد نجف‌نژاد
مهر ۱۳۸۵ – اسفند ۱۳۸۵
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران علی فتح‌الله‌زاده
اردیبهشت ۱۳۸۶ – شهریور ۱۳۸۷
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران امیررضا واعظی آشتیانی
شهریور ۱۳۸۷ – خرداد ۱۳۸۹
22px Flag of Iran.svg نگاهي به پيشينه باشگاه فوتبال استقلال تهران علی فتح‌الله‌زاده
خرداد ۱۳۸۹ – تاکنون

   اعلانات
در صورت درخواست کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه لینک دانلود برداشته خواهد شد !!

پس از دانلود اهنگ مورد نظر خود , لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید»»» پست ویژه «««

دانلود سریال پایتخت 3 قسمت ششم


راهنمای سایت :
دانلود آهنگ شاد
<--2576398730046--!>