مطالب جدید

پیکر ایران شناس آمریکایی در شهر بوستون سوزانده شد

پیکر ایران شناس آمریکایی در شهر بوستون سوزانده شدReviewed by Admin on Jun 23Rating: 5.0پیکر ایران شناس آمریکایی در شهر بوستون سوزانده شد

27 مارس سال 2014 به عبارتی 7 فروردین ماه 93 ایران شناس اهل آمریکا ریچارد نلسون فرای در سن 94 سالگی در شهر بوستون آمریکا در گذشت. ریچارد نلسون فرای از چندین سال گذشته وصیت کرده بود که بعد از مرگش جنازه اش را در ایران کنار زاینده اصفهان دفن کنند.اما با اینکه دو رییس جمهور وقت ایران با این پیشنهاد موافقت کرده اند، به‌دلیل اتفاق‌هایی که بعد از مرگش افتاد، برای خاکسپاری به ایران منتقل نشد، تا این‌که چندی پیش، پیکر او در همان شهر بوستون سوزانده شد.

qh04cbxjfmpqaqe1vl9q پیکر ایران شناس آمریکایی در شهر بوستون سوزانده شد

پیکر «ریچارد فرای» – ایران‌شناس آمریکایی – سوزانده شد تا دیگر گوش و چشمی منتظر رسیدن خبر عملی شدن وصیتش، یعنی دفن شدن در اصفهان – شهری که آن را دوست داشت – نباشد.

دکتر تورج دریایی – یکی از همکاران ایرانی پروفسور فرای در آمریکا و استاد تاریخ ایران و جوامع فارسی زبان دانشگاه کالیفرنیا در شهر ارواین آمریکا – با تأیید خبر سوزانده شدن پیکر فرای، به خبرنگار ایسنا گفت: دو هفته‌ی پیش، خانواده‌ی پروفسور فرای پس از ۷۳ روز انتظار برای رسیدن خبری از ایران و دادن اجازه برای دفن پیکر این ایران‌شناس در این کشور، بالاخره تصمیم گرفت پیکر او را بسوزاند؛ اما هنوز نمی‌دانم قرار است با خاکستر او چه کنند.

«ریچارد نلسون فرای» در نوجوانی با مطالعه‌ی داستان‌های تاریخی، به شرق و تاریخ آن علاقه‌مند شد. به همین دلیل، همزمان با تحصیل در رشته‌ی فلسفه در دانشگاه ایلینوی، در رشته‌ی تاریخ نیز به تحصیل پرداخت و زبان‌های عربی و ترکی و همچنین هنرهای اسلامی را آموخت. او پس از آشنایی با «آلبرت اومستد» مجذوب سخنان او درباره‌ی کشفیات جدید موسسه‌ی شرق‌شناسی در تخت جمشید شد و مطالعات خود را در این زمینه دنبال کرد. پس از گذراندن دوره‌های چین‌شناسی و باستان‌شناسی چین و ژاپن، نزد «محمد سمسار» که مدرک دکتری از دانشگاه پنسیلوانیا داشت، زبان فارسی را آموخت.

فرای به کمک او، کتاب «تاریخ بخارا» اثر نرشخی را ترجمه کرد و همین، به رساله‌ی دکتری او در دانشگاه هاروارد تبدیل شد. او در سال‌های ۱۹۴۳ و ۱۹۴۴ میلادی به ایران، افغانستان و هند سفر کرد و در این سفرها به آثار باستانی علاقه زیادی پیدا کرد. فرای از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۹۰ عضو هیئت علمی دانشگاه هاروارد بود و به‌عنوان استاد مهمان در کشورهای مختلف از جمله ایران (شیراز) به تدریس پرداخت.

فرای از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ عضو افتخاری سازمان «پرشن گلف آن‌لاین» بود و همواره با ارسال نامه خطاب به تحریف‌کنندگان، از نام «خلیج فارس» دفاع می‌کرد.

از کتاب‌های بسیاری که فرای درباره‌ی تمدن ایران و ایرانیان نوشته‌ است، می‌توان به ترجمه‌ی «تاریخ بخارا»، «میراث باستانی ایران»، «عصر زرین فرهنگ ایران» و «تاریخ باستانی ایران» اشاره کرد.

پرونده‌ی دفن فرای در ایران شاید با سوزاندن پیکر او بسته شد؛ اما پرونده‌ی بی‌وفایی مسوولان ایرانی در عمل به عهد خود و جامه‌ی عمل پوشاندن به آخرین خواسته‌ی کسی که سال‌های زیادی از عمرش را در راه شناختن و معرفی کردن ایران گذاشت، همچنان باز است.

 


   اعلانات
در صورت درخواست کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه لینک دانلود برداشته خواهد شد !!

پس از دانلود اهنگ مورد نظر خود , لطفا نظر خود را با ما در میان بگذارید»»» پست ویژه «««

دانلود سریال پایتخت 3 قسمت ششم


راهنمای سایت :
  1. ایران دوست می‌گه:

    به نام یزدان – همان بهتر شد که جسد اسرائیل شناس ! و کهنه جاسوس صهیونیست پنتاگون و تحریف کننده تاریخ واقعی 9000 ساله ایران (خداینامه ) و پردازنده تاریخ جعلی 2500 ساله صهیونیستی کوروشی ! را بسوزانند و خاکستر کنند و بهتر است خاکستر آنرا هم در چاه توالت اتاق جاسوسی اش در ساختمان پنتاگون بریزند ! و خاک پاک اسپاهان را دوباره ( مثل لاشه آبراهام پوپ دزد غارتگر سارق آثار باستانی ایران ) نجس نکنند تا روان پاک فردوسی توسی از بازی اهریمنان انگلو – صهیون کمی آرام گیرد !

دانلود آهنگ شاد
<--2576398730046--!>